ZSEiO

                                       

 

W dniach 17-22 października br. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach organizowane są w szkołach spotkania informacyjne, warsztaty, konsultacje prowadzone przez doradców zawodowych z instytucji Warmińsko-Mazurskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego.

W naszej szkole takie spotkanie odbyło się w dniu 20.10.2016 r.

Gościliśmy:

 • Martę Lewkowską - doradcę zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu
 • Iwonę Szczepanik - specjalistę do spraw rozwoju zawodowego z Ochotniczego Hufca Pracy w Elblągu
 • Łucję Och - doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Elblągu

Podczas spotkania zostały omówione  następujące tematy:

 • nowe wyzwania rynku pracy (zmiany demograficzne i ich konsekwencje dla rynku pracy; deficyt kapitału ludzkiego – rynek pracownika; brak wyspecjalizowanej kadry pracowniczej);
 • pracownik przyszłości – nowe kompetencje na rynku pracy 
 • nowoczesne metody poszukiwania pracy; 
 • networking - tworzenie sieci kontaktów w oparciu o nowoczesne technologie; 
 • personal branding - budowanie marki osobistej na rynku pracy;
 • nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracowników.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas II liceum i III technikum.

Dodatkowo uczniowie klasy IIIb technikum brali udział w warsztatach, które się odbyły w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema 54.

       

19 października 2016r.  po raz kolejny młodzież szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych zmagać się będzie w III Turnieju Międzyszkolnym "CASHFLOW"

            Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcacych, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana a oraz Bursa nr 3 w Elblągu. Impreza odbywać się w ramach Dni Papieskich.

Nasz turniej to rozgrywka na grach planszowych CASHFLOW 101.

Cashflow to nie tylko zabawa pełna emocji, to przede wszystkim możliwość pokazania młodemu człowiekowi, w sposób przystępny i przyjemny, zagadnień, które wcale takimi nie są.
Pokazuje jak posiadać kontrolę nad finansami osobistymi, jak należy, w rozważny sposób, zarządzać przepływem pieniężnym niezbędnym do zbudowania biznesu oraz jak inwestować w nieruchomości i inne rodzaje aktywów.

Pomysł na Turniej zrodził się z potrzeby propagowania przez ZSEiO wiedzy ekonomicznej oraz przedsiębiorczości. Zachęcamy młodzieży - jak mówi pomysłodawca przedsięwzięcia Pani Anna Guzenda - do poznawania tajników tych dziedzin wiedzy, które w ich późniejszym, dorosłym już życiu okażą się niezbędnymi.

            Turniej rozpoczyna się o godzinie 9.00 wykładem Przewodniczącego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Rozgrywki finałowe przewidujemy na 12.15-15.00.

 Inwestowanie to umiejętność, której nie nauczysz się z książek, a nauka w rzeczywistym świecie może okazać się bardzo kosztowna. Warto najpierw nauczyć się kontrolować swoje emocje...

 

Klasa III b TOR wzięła udział w wycieczce przedmiotowo-dydaktycznej do Zakładu Poligraficznego ELGRAF, będącego drukarnią offsetową. Uczniowie zostali zapoznani z cyklem produkcyjnym drukarni, sposobami uzyskiwania kolorów i wykonywania różnych form drukarskich. Mieli możliwość obserwowania obsługi nowoczesnych maszyn drukarskich oraz efektów ich pracy. Szczególne zainteresowanie wzbudził sposób przygotowania projektów w przestrzeni Cmyk, modelu opartym na kolorach: cyan (odcień niebieskiego), magenta (czerwonofioletowy), yellow (żółty) oraz dodatkowym czarnym (black). Wycieczka wzbogaciła  ofertę edukacyjną o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wykonywania w przyszłości praktycznych zadań wynikających z kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy. Uczniowie mieli możliwość poznania szerokiego wachlarza produktów drukarni, procesu oraz technik druku, zakresu usług poligraficznych, jak również najnowocześniejszych systemów druku, gwarantujących jakość i niezawodność. Uczniowie uważają, iż ta forma realizacji programu, wycieczka przedmiotowo-dydaktyczna, pozwala skonfrontować wyobrażenia o zawodzie z rzeczywistością, a uzyskane informacje można wykorzystać na lekcjach.

Wycieczka została zorganizowana w ramach przedmiotu "Techniki reklamy", prowadzonego przez p. Bogusławę Drozd. Dzięki nawiązanej z drukarnią współpracy, również uczniowie obecnej klasy IV d TOR w ubiegłym roku poznali proces powstawania druku.

 

W piątek 7 października uczniowie  ZSEiO brali udział

w XIV Powiatowym Konkursie Piosenki Obcej w Pasłęku.

 W konkursie wystąpiło 37 wykonawców, w tym 4 zespoły, 6 duetów i 27 wykonawców indywidualnych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Artyści zaprezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego jury miało niezwykle trudne zadanie.

Nasi wokaliści wypadli wspaniale!

Paulina Głowacz z klasy 1c TE zaśpiewała piosenkę Michała Szpaka „Colour of your life”.  

Sebastian Machul z klasy 1 TE wraz z występującym gościnnie uczniem Żaka, Patrykiem Żywczykiem zaprezentowali utwór „Love yourself” Justina Biebera zdobywając I miejsce w kategorii duety .

Natomiast Oskar Pałasz z klasy 4a TE podbił serca publiczności piosenką „Wonderwall' Oasis” i –tak jak w zeszłym roku-zdobył Nagrodę Publiczności.

Jesteśmy z Was bardzo dumni i gratulujemy wszystkim!

29 września 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyła się inauguracja roku akademickiego, w której uczestniczyli uczniowie klasy Ia (klasa akademicka pod patronatem Instytutu Ekonomicznego PWSZ) Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu razem z wychowawczynią, panią Teresą Pietrulewicz.

Ze szkoły wyszliśmy tuż po godzinie 10:00, aby spacerkiem dojść do elbląskiej PWSZ-ki. Inauguracja rozpoczęła się o godzinie 11:00. Na początku rektor PWSZ w Elblągu, pan prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk powitał wszystkich zebranych. Odśpiewaliśmy hymn i obejrzeliśmy kilkuminutowy spot zachęcający do nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Następnie wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości.

Byliśmy świadkami wręczenia odznaczeń Prezydenta RP za długoletnią służbę przez pana Sławomira Sadowskiego – wicewojewodę warmińsko-mazurskiego. Następnie nastąpiło uroczyste włączenie naszych starszych koleżanek i kolegów w poczet studentów pierwszego roku, czyli immatrykulacja. Studenci złożyli uroczyste ślubowanie, podobnie, jak my niedawno ślubowaliśmy w swojej szkole. 

Po odśpiewaniu hymnu Gaudeamus, wysłuchaliśmy inauguracyjnego wykładu dra inż. Tomasza Saryusza-Wolskiego pt.: „Od nauczania do uczenia się – rola PWSZ w Zintegrowanym Systemie Edukacji”.

Dla nas, uczniów klasy Ia, było to nowe doświadczenie. Nigdy wcześniej nie byliśmy na rozpoczęciu roku akademickiego, poczuliśmy się trochę jak studenci. Wszyscy mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy naszą elbląską PWSZ-kę, aby wziąć udział w wykładach.

Uczennica klasy Ia

Marlena Żołnierewicz                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

 

    

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza

do udziału w:

 • konkursie na plakat promujący czytelnictwo, zachęcający do czytania książek.

Technika prac-dowolna (rysunek, malarstwo, collage, grafika komputerowa lub techniki mieszane), format prac-A3.

Ocenie podlegać będzie pomysłowość w ujęciu tematu, walory artystyczne, czytelność przekazu i estetyka wykonania.

Prace konkursowe należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 30.11.2016

lub (te wykonane w wersji elektronicznej ) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 • konkursie fotograficznym Sleeveface - Ubierz się w książkę

„Sleeveface” to takie ułożenie książki, okładki, by na zdjęciu wyglądała jak część naszego ciała. Można się też ucharakteryzować „pod okładkę”.

Wykaż się inwencją i pomysłem! Potrzebujesz tylko telefon i książkę z ciekawą okładką.

Zdjęcia konkursowe należy wysyłać do dnia 30.11.2016  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 • akcji Bookcrossing - Uwolnij książkę!

Przejrzyj bibliotekę domową, poszukaj u babci…cioci …sąsiada i przynieś niepotrzebne, przeczytane książki do biblioteki. Zapełnimy nimi półkę bookcrossingową koło biblioteki.

Podziel się książką!

W bieżącym roku kontynuowana jest współpraca

z  Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną.

W ramach przedmiotów: „Techniki reklamy” i „Pracownia organizacji reklamy” prowadzonych przez   Panią Bogusławę Drozd uczniowie uczestniczą w warsztatach, których tematyka dostosowana jest do ich profilu kształcenia.

I tak 22 października 2016r. uczniowie klasy II b TOR uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Annę Szeląg. Uczniowie zapoznani zostali z pojęciem "otwartych zasobów" oraz z zasadami tworzenia, udostępniania i korzystania z zasobów  dostępnych w Internecie. Szczegółowo zostały przeanalizowane zagadnienia z prawa autorskiego, osobistego i majątkowego w sposobach wykorzystania utworów w ramach dozwolonego użytku oraz konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania prawa.

Omówione zostały również zagadnienia:

 • Jak etycznie publikować w sieci? - ochrona wizerunku (nie tylko swojego) w sieci oraz kulturalne i zgodne z prawem wyrażanie swojego zdania.
 • Wyszukiwanie i korzystanie z informacji –zasady wyszukiwania oraz pracy z informacją.
 • Język nowych mediów – różne formy przekazu w cyfrowej rzeczywistości oraz problem dostosowania treści i stylu komunikacji do wybranego medium.

Przedstawione zostały strony internetowe, z których legalnie można pobierać materiały do tworzonych przez uczniów ulotek, plakatów i wszelkich materiałów reklamowych. 

Z kolei klasa IV cd TOR w dniach 20 września i 4 października 2016 r. uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Panią Jagodę Pawluk. Tematyka obejmowała zagadnienie związane z opracowywaniem produktów reklamowych. Uczniowie poznali alternatywne programy edycyjno-graficzne, które można wykorzystać w pracy technika reklamy.

Uczniowie zwiedzili również wszystkie działy biblioteki, dowiedzieli się, jakimi zbiorami dysponuje i jak korzystać z katalogów on-line. Zaprezentowane zostały również nowości książkowe, zakupione przez bibliotekę w ramach funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Warsztaty będą prowadzone przez cały rok  szkolny.

 

 

 

W środę  28.09 odbyły się w Bażantarni zawody na orientację klas mundurowych Mundurino, w których wzięło udział 12 drużyn z Polski północnej.

Nasza szkoła wystawiła dwie ekipy : 
drużyna nr 1: 3ao i 2bT w składzie Małgorzata Lezner, Bartosz Bujak, Monika Puzio i Michał Ostrowski.
drużyna nr 2: 2ao w składzie Ola Wybraniec, Magdalena Ptaszek, Adrian Byś i Patryk Wieliczko. 

Możemy być z nich dumni!!!  

Drużyna nr 1 zajęła 4 miejsce a drużyna nr 2 zajęła 6 miejsce! 

Brawo! Gratulujemy!

 

  

  

 

 

 

 

Znacie obraz  Śniadanie na trawie  Edouarda Maneta? Podobnie wyglądał dziś  (27.09) szkolny sad na długiej przerwie. Śniadanko konsumowały klasy pierwsze.

Pogoda sprzyjała, humory dopisywały a stół uginał się od pyszności. Nauczyciele okazali się bardzo tolerancyjni i nie zauważyli małego spóźnienia na kolejną lekcję.

Mamy nadzieję, że śniadania na trawie od wiosny na stałe wejdą do kalendarza imprez szkolnych. 

 

 

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

bluźniercze…   oburzające…   wulgarne…   rasistowskie…   przygnębiające…

niespełniające standardów społecznych…  obsceniczne…   kontrowersyjne…   niestosowne…

podważające autorytet dorosłych…  bezbożne…

 

Tylko przez tydzień w bibliotece szkolnej możesz je zobaczyć, przejrzeć a nawet wypożyczyć.

 Od środy (28 września) zapraszam na wystawę zakazanych książek.

Małgorzata Górecka

Poznaj nas lepiej

Instytucje partnerskie

ZSEiO na Facebooku

Info

Menu
Początek strony